UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Wywiad z rektorem - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Wywiad z rektorem

NOWE WYZWANIA DLA UCZELNI

Rozmowa z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu prof. nadzw. dr. hab. Andrzejem Samborskim.

Panie Rektorze, PWSZ w Zamościu ma już 14 lat. Jak Pan ocenia kondycję uczelni?

Faktycznie, za nami już 14 lat, a w przyszłym roku będziemy obchodzić 15-lecie istnienia PWSZ w Zamościu. Uważam, że obecna sytuacja uczelni jest dobra. Patrząc na dotychczasowe dokonania moich poprzedników i własne, sądzę, że społeczność akademicka, jak i mieszkańcy Zamościa mogą być dumni, że w mieście jest uczelnia, która podejmuje wyzwanie i pracuje nad tym, by w przyszłości mieć status akademii. Między innymi w tym celu tworzymy nowe kierunki studiów oraz inwestujemy w kadrę, by PWSZ była nie tylko uczelnią dydaktyczną. Nasi pracownicy publikują w krajowych i zagranicznych czasopismach, wyjeżdżają na zagraniczne staże naukowe, są promotorami i recenzentami w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, biorą udział w wyborach do Rady Doskonałości Naukowej. Uważam, że dobra kondycja naszej uczelni to również odpowiednia baza materialna, wyposażenie laboratoriów i biblioteki, własny akademik.

W maju PWSZ odwiedził minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin z wiceministrem prof. Andrzejem Stanisławkiem. O czym Państwo rozmawialiście?

Cieszę się, że mury naszej uczelni odwiedzili ludzie, którzy dziś decydują o przyszłości nauki i szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Spotkanie było okazją, by z jednej strony pochwalić się tym, co przez 14 lat zrobiono w PWSZ, z drugiej - by wyrazić swoje potrzeby i oczekiwania. Była to okazja by wspomnieć o wizji przyszłości PWSZ w Zamościu, o potrzebie poszerzenia bazy w związku z podjęciem prac nad uruchomieniem nowego kierunku studiów - informatyka, jak również nad utworzeniem w naszej uczelni Centrum Symulacji Medycznej.

Podczas wizyty, wicepremier Jarosław Gowin poruszył kwestię kształcenia praktycznego i kształcenia fachowców na potrzeby rynku pracy i przedsiębiorców. Jak ta kwestia wygląda w zamojskiej PWSZ?

Nasza uczelnia jest uczelnią zawodową, co oznacza, że kształcimy studentów na kierunkach o profilu praktycznym. Oznacza to także, że w myśl przepisów nowej ustawy, ponad połowę zajęć ze studentami powinny stanowić zajęcia prowadzone przez praktyków, w zakładach pracy lub salach posiadających stanowiska, odpowiadające charakterowi wykonywanej pracy. Ponadto praktyki studenckie będą trwały sześć miesięcy.

Podczas konferencji prasowej z wicepremierem pojawiła się kwestia rozbudowy budynku uczelni przy ul. Hrubieszowskiej i powstania w nim Centrum Symulacji Medycznej. Proszę powiedzieć więcej o tej inwestycji.

Od dwóch lat prowadzimy kształcenie na kierunku pielęgniarstwo. Aby prowadzić zajęcia na tym kierunku muszą być spełnione standardy wyznaczone nie tylko przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale także przez Ministerstwo Zdrowia. Standardy te wymagają, by w niedalekiej przyszłości w uczelniach, które prowadzą kierunki medyczne, w tym pielęgniarstwo, funkcjonowały centra symulacji medycznej. W związku z tym, w najbliższym okresie planujemy rozbudowę budynku przy ul. Hrubieszowskiej 24 poprzez dobudowanie piętra do części parterowej, w której znajdują się laboratoria pielęgniarstwa. W tej właśnie części planujemy nową, kosztowną, ale bardzo potrzebną inwestycję, jaką jest utworzenie nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej.

Uczelnia planuje otworzyć nowy kierunek studiów - informatykę. Dlaczego akurat informatyka?

Obecnie jest duże zapotrzebowanie na absolwentów informatyki i wiele wskazuje, że ten trend utrzyma się przez wiele lat. Szybki rozwój nowych technologii i robotyki daje informatykom duże możliwości rozwoju. Ponadto praca podejmowana przez absolwentów tego kierunku jest bardzo dobrze opłacana, a sami informatycy poszukiwani na rynku pracy. Wniosek o uruchomienie kierunku złożyliśmy już do ministerstwa. Mam nadzieję, że 1 października br. rozpoczniemy zajęcia na tym kierunku. Rozpoczęliśmy także pierwsze inwestycje związane bezpośrednio z kształceniem na kierunku informatyka, którego podstawą są w pełni wyposażone laboratoria dedykowane dla studentów tego kierunku. Ponadto podpisaliśmy kilkadziesiąt umów o współpracy w zakresie kształcenia z firmami z branży informatycznej, m.in. z Asseco Poland.

Uczelnia aktywnie wspiera lokalny sport. Zawodnicy I-ligowej drużyny tenisa stołowego PWSZ Zamość wygrali Puchar Europy i walczyli o Superligę. Inni studenci grają w Padwie Zamość, trenują w KS Agros…

To prawda, od wielu lat wspieramy działalność sportową studentów. Nasi studenci reprezentują miasto i uczelnię podczas zawodów krajowych i międzynarodowych, osiągając bardzo dobre wyniki. Studiują u nas zawodnicy uprawiający sport profesjonalny w drużynach sportowych I ligi krajowej. Reprezentacja PWSZ Zamość w tenisie stołowym zdobyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski, a w tym miesiącu weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy we Włoszech. Męska drużyna tenisa stołowego zakończyła sezon jako lider I ligi. Drużyna Piotra Kostrubca walczyła o wejście do Superligi, a 15 czerwca zespół zdobył Puchar Europy TT Inter Cup. Nasi studenci świetnie sobie radzą również w barwach I-ligowej drużyny piłki ręcznej Padwa Zamość, a studentki z powodzeniem reprezentują uczelnię i KS Agros na zawodach w podnoszeniu ciężarów. W czerwcu reprezentantki uczelni zdobyły dwa złote i dwa srebrne medale podczas Mistrzostw Polski AZS w podnoszeniu ciężarów. Uważam, że współpraca ze studentami – sportowcami, jak i klubami układa się bardzo dobrze.

Panie rektorze, dlaczego Pana zdaniem młodzi ludzie, jak i osoby pracujące wybierają zamojską PWSZ?

Większość naszych studentów pochodzi z tego regionu, więc na pewno atutem PWSZ jest lokalizacja uczelni, dzięki czemu odpadają lub zmniejszają się znacznie koszty studiowania, które dla osób studiujących w dużych miastach są sporym obciążeniem. Poza tym uważam, że mamy lepszy kontakt z młodzieżą w przeciwieństwie do uczelni, które posiadają bardzo dużą liczbę studentów. Uczelnia posiada także bogatą ofertę kierunków, a studenci mogą ubiegać się o stypendia, co miesięcznie może dać naprawdę wysoką kwotę. Ponadto realizujemy projekty, w których uczestniczą studenci i uzyskują dodatkowe środki finansowe. Osoby, które pracują zawodowo mogą ukończyć studia korzystając z Indywidualnej Organizacji Studiów. Wystarczą chęci, aby pogodzić pracę zawodową lub inne obowiązki z jednoczesnym studiowaniem.

Jaka jest wysokość stypendiów w PWSZ w Zamościu?

Mam dobrą wiadomość dla studentów – od nowego roku akademickiego wysokość stypendiów wzrośnie. Stypendia socjalne będą wypłacane w kwocie od 500 do 800 zł, a stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych 500-700 zł. Najlepsi studenci mogą otrzymać stypendium za wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe lub artystyczne w wysokości od 800 do 1200 zł.


Dziękuję za rozmowę.  

 

 

/Tygodnik Zamojski, 3.07.2019 r./

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations