PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

W pułapce życia, czyli świat Samuela Becketta - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

W pułapce życia, czyli świat Samuela Becketta

To tytuł wykładu, jaki w ramach zamojskich obchodów Dni Św. Patryka – patrona Irlandii, wygłosił prof. nadzw. dr hab. Wojciech Nowicki, Kierownik Zakładu Anglistyki PWSZ w Zamościu.

Samuel Beckett to najbardziej znany irlandzki dramaturg, który tworzył w języku angielskim i francuskim, jeden z twórców teatru absurdu i groteski. Wykładowca PWSZ przybliżył uczestnikom wykładu równie ciekawe jak twórczość życie pisarza. Wspomniał o tym jak Beckett został na ulicy pchnięty nożem, zaś kobieta, która udzieliła mu pomocy została później jego żoną. Opowiedział też o działalności pisarza we francuskim ruchu oporu, jego ucieczce przed aresztowaniem przez Niemców. Jak dodał początek wielkiej światowej kariery Becketta dała sztuka „Czekając na Godota”.

- 5 stycznia 1953 r. sztuka została wystawiona w Paryżu. Sam Beckett był tym bardzo zdziwiony. Z dnia na dzień stał się gwiazdą. Trudno to znosił, bo z natury nie był gwiazdorem. Nawet gdy w 1969 r. otrzymał Nagrodę Nobla zignorował to wydarzenie i nie pojechał do Sztokholmu. – opowiadał prof. nadzw. dr hab. Wojciech Nowicki. Przypomniał też, że Beckett wyreżyserował w życiu jeden film niemy, który nazwał w charakterystyczny dla siebie sposób … „Film”.

Wykład ten zakończył zamojską część obchodów święta patrona Irlandii.

Dalsze obchody Dni Św. Patryka odbywać się będą w Krasnymstawie. Rozpoczną się one 14 marca o godz. 10 Wojewódzkim Turniejem Rugby Tag o Puchar św. Patryka w ZS Nr 1 przy ul. Poniatowskiego.  Potem główną  areną obchodów Dni św. Patryka będzie  Krasnostawski Dom Kultury.  Tam odbędą się celtyckie warsztaty kulinarne „Zielono mi". Z kolei na 18 marca (poniedziałek) w KDK zaplanowano festiwal kina irlandzkiego, podczas którego wyświetlane będą filmy familijne oraz irlandzkie warsztaty rękodzielnicze.

Warto przypomnieć, że  do końca marca w Książnicy Zamojskiej można oglądać wystawę poświęconą Powstaniu Wielkanocnemu w Irlandii, które zapoczątkowało m.in. powstanie Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA ) i irlandzkie dążenia do niepodległości.

Organizatorem tegorocznych Dni Św. Patryka jest Fundacja Kultury Irlandzkiej przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Zamościu, Krasnostawskim Domem Kultury i Książnicą Zamojską.

Galeria zdjęć

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations