PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Uczelnia – biznes – samorząd - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Uczelnia – biznes – samorząd

O tym jak powinna wyglądać współpraca między ośrodkiem akademickim,  lokalnymi przedsiębiorcami a władzami samorządowymi rozmawiano podczas konferencji pt. „Synergia ekosystemu przedsiębiorczości”, zorganizowanej  w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przez Koło Naukowe Przedsiębiorczości oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PWSZ w Zamościu.

W konferencji udział wzięły władze uczelni reprezentowane przez rektora prof. nadzw. dr. hab. Andrzeja Samborskiego, prorektora prof. dr. hab. Waldemara Martyna oraz kanclerza Jerzego Korniluka.

-Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany od 2008 r., w tym roku  w 170 krajach. Celem tego ogólnoświatowego przedsięwzięcia jest promowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi  przez szeroki wachlarz różnych aktywności. Nasza uczelnia włączyła się w ten trend organizując  dzisiejszą konferencję. Chcemy zaszczepić ducha przedsiębiorczości  wśród  młodych ludzi poprzez spotkania z osobami, które już odniosły sukces na tym polu, a także wskazać, jakie są możliwości w tym obszarze w naszym regionie. Kolejną przesłanką jest nawiązanie współpracy na linii: uczelnia–biznes–samorząd. Współpraca  taka może przynieść większe korzyści znacznie przewyższające sumę indywidualnych działań. W wyniku współdziałania powstaje efekt synergii i właśnie ten motyw jest myślą przewodnią  naszej konferencji. – mówiła dr Maria Kierepka, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych PWSZ w Zamościu.

Podczas konferencji w punkcie „Determinanty przedsiębiorczości” swoje prezentacje przedstawili studenci z  Koła Naukowego Przedsiębiorczości - kierunek finanse i rachunkowość . Byli to: Sylwia Belina, Damian Korob, Ewelina Soboń, Joanna Szcześniak, Izabela Rzemieniuk, Beata Dołba, Dominika Świderek, Magdalena Kwiatkowska i Grzegorz Iwanicki. Wszyscy studenci  Po studentach  przed publicznością zaprezentowała się drużyna „Robonomik” działające we współpracującym z PWSZ Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu („ekonomiku”). Młodzi konstruktorzy opowiedzieli o swojej pasji i sukcesie jakim było drugie miejsce turnieju „Lubelskie: Liga Robotyki”. Pokazali również jak działa robot, który dał im miejsce na podium w robotycznych zawodach.

Kulminacyjnym punktem konferencji była debata, w której przedstawiciele sfery biznesu, innowacji i samorządu rozmawiali ze studentami i wykładowcami na temat możliwości stworzenia ekosystemu przedsiębiorczości. Wzięli w niej udział: Roman Rak – właściciel  RST Roztocze i WSK Tomaszów Lubelski, Tomasz Szewczyk – właściciel Sitaniec Technology, członek zarządu Unii Szefów Firm Zamojszczyzny – jako reprezentanci świata biznesu, Tomasz Kossowski - dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość i Aleksandra Kahan – inspektor w Wydziale Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych UM Zamość – reprezentujący władze Zamościa oraz Mateusz Piechnik  z SLC Automation sp. z o.o. i Cezary Pasternak z Lubelskiej Fundacji Rozwoju jako eksperci od innowacji. Debatę poprowadziła dr Elżbieta Dziura.

-Generalnie zajmujemy się  technologią obróbki metali. Pracujemy na potrzeby lotnictwa, energetyki, kolejnictwa, przemysłu motoryzacyjnego i wielu innych branż. Recepta na sukces jest ciężka praca od wielu, wielu lat, a nawet pokoleń. Dzisiaj mamy znakomitą koniunkturę jeśli chodzi o przemysł w Unii Europejskiej. Co najmniej połowa naszej produkcji jest wysyłana poza granice kraju. – mówił Roman Rak z WSK Tomaszów i RST Roztocze. Jak mówił z jego inicjatywy powstało około tysiąc miejsc pracy. Dodał również, ze czując społeczną odpowiedzialność biznesu stara się wspierać młodzież w zdobywaniu kariery i zawodu. –Realizujemy szeroko zakrojoną akcję szkolenia młodzieży. Chodzi tu o młodzież na poziomie szkoły średniej, jak i na poziomie akademickim. Mamy klasy patronackie w tomaszowskim „mechaniku”, które wspomagamy w postaci stypendiów i wyjazdów m.in. na Targi Poznańskie.  Powołaliśmy do tego celu fundację. Poza tym pomagamy w postaci około 30 stypendiów. Ponadto  około 40 uczniów otrzymuje refundacje kosztu dojazdu do szkoły. – wyliczał prezes Rak.

O współpracy ze szkołami i środowiskiem akademickim, a także między przedsiębiorcami mówił Tomasz Szewczyk, właściciel Sitaniec Technology, członek zarządu Unii Szefów Firm Zamojszczyzny i pomysłodawca stworzenia w Zamościu hubu technologicznego.

-Reprezentujemy firmy zajmujące się technologią. Wykorzystujemy technologię zaawansowaną i tworzymy ją. Musimy współpracować i łączyć swoje umiejętności i wiedzę, kompetencje między przedsiębiorstwami i uczelniami. Zatrudniam absolwentów PWSZ w Zamościu z czego bardzo się cieszę.  Życzyłbym sobie więcej światłych osób, które będą w stanie sprostać wymogom rynku. Potrzebujemy fachowców, kształconych w szkołach technicznych, których jest niewiele. W Zamościu żyje się fajnie i łatwiej niż w dużych miastach. Warunkiem jest aby mieć dobrą i opłacalną pracę. Jeżeli jesteście przedsiębiorczy i chcecie walczyć z przeciwnościami losu to świetnie. Mam nadzieję, że nam, miastu i uczelni uda się stworzyć taki konglomerat, żebyśmy mogli korzystać z synergii, o której tyle mówimy.  - mówił prezes Szewczyk.

O początkach swojej działalności mówił młody przedsiębiorca Mateusz Piechnik z działającej w branży automatyki firmy SLC Automotion.

-Pracowałem u pana Romana Raka i w pewnym momencie szef  zaproponował mi  otworzenie własnego biznesu. Powoli się to rozkręcało. Założyliśmy start up i pozyskaliśmy na niego środki unijne, żeby nie zaczynać od zera.   Firma powstała. W tym roku miałem w maju dwóch pracowników, w tej chwili jest już jedenastu, do końca roku planuję, że będzie ich piętnastu. – mówił o swoim starcie w biznesie.

Reprezentujący Lubelską Fundację Rozwoju Cezary Pasternak mówił o trójkącie innowacji :biznes-nauka-samorząd, w którym jego zdaniem, bardzo ważną rolę odgrywają przedsiębiorcy. Za wzór podawał uczestniczącego w debacie prezesa Romana Raka, który jest liderem i mentorem dla młodych ludzi. Chwalił też uczelnię, która jest pierwszym elementem przy kreowaniu postaw przedsiębiorczych.

-Konferencja jak ta łączy i inspiruje młode osoby do podejmowania wysiłku. – mówił i przedstawiał różne formy wsparcia dla poczatkujących przedsiębiorców. -Takie osoby zgłaszają się do nas na szkolenia. Młoda osoba uczestniczy w takim programie przygotowującym, spotyka się z doradcami i specjalistami, którzy pomagają mu napisać biznes-plan.  – opowiadał przedstawiciel Lubelskiej Fundacji Rozwoju, zachęcając do korzystania ze wsparcia tej instytucji.

O tym jak miasto wspiera przedsiębiorców opowiedział reprezentujący magistrat dyrektor Tomasz Kossowski.

-Chcemy się dowiedzieć jakie uwagi mają przedsiębiorcy i studenci, abyśmy mogli elastycznie dostosowywać się do wymogów zmieniającego się otoczenia. Miasto jest od tego, aby przygotowywać grunt i tworzyć warunki dla działalności gospodarczej. Mamy podstrefę i możemy się pochwalić, że gdy zaczynaliśmy z podstrefą to wiele osób mówiło nam, że nie ma szans żeby ktokolwiek w Zamościu się pojawił, a dzisiaj w podstrefie zostaje nam tylko 18 hektarów atrakcyjnych terenów, więc jeżeli ktoś chce tu inwestować to musi się spieszyć. – mówił Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość. Jak dodał podstrefę zdominował przemysł meblarski i wykończeniowa branża budowlana. Przypomniał też, że Agencja Rozwoju Przemysłu SA chce wybudować w miastach średniej wielkości (od 50 do 217 tys. mieszkańców, bez miast wojewódzkich) budynki o funkcjach biurowo-usługowych. Do programu ARP zakwalifikowano osiem miast w tym Zamość. Celem przedsięwzięcia jest pomaganie średnim miastom przez zapewnienie w nich warunków do rozwoju firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Program ma powstrzymać odpływ mieszkańców do aglomeracji oraz stworzyć dobre warunki do powrotu części pracowników.

Konferencja  odbyła się 14 listopada w auli budynku przy ul. Zamoyskiego, gdzie siedzibę ma Instytut Nauk Ekonomicznych PWSZ.

dc

Galeria zdjęć

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations