UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Survival dla studentów - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Survival dla studentów

Grupa śmiałków z kierunku bezpieczeństwo narodowe PWSZ w Zamościu wzięła udział w kursie survivalu, jaki odbył się na bazie Siedliska Łozowica  w Wólce Husińskiej.

-Podczas kursu studenci mieli możliwość nauczyć się podstaw terenoznawstwa, pracy z mapą, busolą i GPS, uczyli się również poruszania w terenie lesistym. Poza tym uczyli się jak zdobywać pożywienie i przygotowywać posiłki, wzniecać ogień, organizować schronienie i obozowisko. Instruktorzy przekazywali im wiedze jak zachowywać się by przetrwać w sytuacji kryzysowej lub ekstremalnej. Szkolenie jest istotnym elementem uzupełnienia wiedzy oraz umiejętności praktycznych studentów w zakresie procedur postępowania w warunkach ekstremalnych.  – mówi ppłk Andrzej Podhorodecki, wykładowca PWSZ w Zamościu na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Jak sami studenci oceniają kurs survivalu?

-To bardzo ciekawe przeżycie, bowiem nigdy wcześniej nie miałam okazji uczestniczyć w podobnym obozie survivalowym. Nauczyliśmy się bardzo dużo technik rozpalania ognia , orientacji w terenie czy też rozpoznawania roślin jadalnych . Jest to niemała przygoda, niesamowite przeżycie i chętnie wybrałabym sie tam ponownie. – opowiada studentka bezpieczeństwa Natalia Bilska-Szykuła. - Najtrudniejsza umiejętnością jaką posiedlismy było rozpalenie ognia na korze brzozowej za pomocą krzesiwa w warunkach deszczowych oraz niezbyt sprzyjającym wietrze , które niestety nam towarzyszyły.- wspomina szkolenie Natalia.

Studenci uczestniczący w obozie otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu survivalu I stopnia


Program szkolenia obejmował:

  •  pokaz sprzętu tzw.  plecaków ewakuacyjnych 
  •  nawigacja w teorii (kompas/mapa/GPS/alternatywne sposoby)
  •  uzdatnianie i pozyskiwanie wody ( metody naturalne, chemiczne i inne ) 
  •  sposoby rozpalania ognisk za pomocą krzesiw, chemii, prądu i innych. 
  •  rodzaje ognisk ( ekonomia spalania, wykorzystania materiału, dobór odpowiedniego ogniska do potrzeb ) 
  •  sposoby budowania schronień z wykorzystaniem podstawowych rzeczy oraz materiałów  leśnych
  •  posterunki obserwacyjne, warty w godzinach nocnych
  •  nauka węzłów ( stosowanych w survivalu ) 
  • inne uzależnione od postępów grupy oraz terenu do zajęć 
  • bytowanie w warunkach polowych

 

dc

Galeria zdjęć

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations