UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Studenci rozpoczęli szkolenie w ramach Legii Akademickiej - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Studenci rozpoczęli szkolenie w ramach Legii Akademickiej

30 czerwca w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym rozpoczęło się praktyczne szkolenie studentów. "Legia Akademicka" to uruchomiony przez MON pilotażowy program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe. Wśród nich znaleźli się też studenci PWSZ w Zamościu.

Licznie stawiający się w koszarach już od godzin porannych studenci, po dokonaniu rejestracji w Punkcie Przyjęcia Studentów, zostali wyposażeni w przedmioty umundurowania i wyekwipowania. Za studentami pierwsza przespana noc w koszarach, poranny rozruch fizyczny oraz pierwsze żołnierskie posiłki.

2 lipca w hrubieszowskich koszarach odbył się uroczysty apel pododdziałów pułku z okazji wręczenia broni studentom odbywającym ćwiczenia wojskowe w ramach Legii Akademickiej w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala".

Podczas apelu w trakcie podnoszenia flagi państwowej na maszt żołnierze odśpiewali Hymn Państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie Dowódca 2.pr płk Artur Jakubczyk wygłosił przemówienie okolicznościowe. W trakcie wystąpienia płk Artur Jakubczyk zwrócił uwagę studentom na to, że przed nimi bardzo ciężki okres szkoleniowy, w trakcie którego będą musieli aktywnie i z pełnym zaangażowaniem realizować zapisy programu szkolenia. Programu, który zawiera elementy zajęć teoretycznych jak i praktycznych. Z czego najważniejszymi będą umiejętności posługiwania się największym orężem żołnierza - bronią osobistą. Broń jest symbolem każdego żołnierza, a jej posiadanie to ogromny obowiązek i odpowiedzialność.

W dalszej części uroczystości Dowódca 2.pr w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczył studentom broń. Następnie odsłuchano „Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego".

Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa pododdziałów pułku.

Przypomnijmy, że PWSZ w Zamościu  została zgłoszona i zakwalifikowana do projektu „Legia Akademicka". PWSZ znalazła się w elitarnym gronie 59 uczelni, w których będzie realizowany projekt Ministerstwa Obrony Narodowej.
Legia Akademicka  jest to ochotnicza forma służby wojskowej studentów uczelni wyższych.  Na podstawie porozumienia Ministerstwa Obrony  Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uczelnia może prowadzić rekrutację studentów  do projekt.

Warto pamiętać, że w związku z tym, że jest to forma ochotnicza student może zrezygnować na każdym etapie bez ponoszenia konsekwencji. Poza tym za każdy dzień szkoleniowy w wojsku student otrzymuje gratyfikację finansową.

Fot. 2. Hrubieszowski Pułk RozpoznawczyGaleria zdjęć

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations