PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, bezpłatne studia podyplomowe

Studenci bezpieczeństwa narodowego w Placówce Straży Granicznej Dołhobyczów - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Studenci bezpieczeństwa narodowego w Placówce Straży Granicznej Dołhobyczów

Studenci I roku PWSZ w Zamościu, kierunku bezpieczeństwo narodowe, w dniu Święta Straży Granicznej – 16 maja, odwiedzili drogowe polsko-ukraińskie przejście graniczne Dołhobyczów – Uhrynów. Wyjazd studentów jest częścią innowacyjnego programu dydaktycznego przyjętego przez PWSZ, a promowanego i wdrażanego przez kadrę naukowo-dydaktyczną Instytutu Nauk Społecznych. Jego włączenie do procesu edukacyjnego umożliwia między innymi poznawanie ważnych praktycznych aspektów systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, identyfikujących rodzaj i rolę poszczególnych służb mundurowych.

Wizyta studyjna w Placówce Straży Granicznej w Dołhobyczowie, najmłodszym przejściu granicznym w województwie lubelskim, otwartym w dniu 26 czerwca 2014 roku, miała na celu poznanie zasad regulujących procedury odpraw granicznych, a tym samym warunków i sposobów przekraczania granicy państwowej. Studenci uzyskali możliwość poznania pragmatyki służby funkcjonariuszy, którzy, wykonując swoje ustawowe obowiązki w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego, mają bezpośredni wpływ na procesy migracyjne w Polsce i UE, ale również przyczyniają się do zapewniania lokalnego bezpieczeństwa transgranicznego.

Celem wizyty było również zapoznanie się z infrastrukturą graniczną przejścia, odmiennego od pozostałych w województwie lubelskim ze względu na umiejscowienie po polskiej stronie ukraińskich służb granicznych, ale także jako jedynego z możliwością przekraczania granicy w  ruchu pieszym i rowerowym.

Wielu uczestników wyjazdowego spotkania pierwszy raz miało możliwość poznania urządzeń przeznaczonych do odpraw granicznych i pomieszczeń służbowych Staży Granicznej, przyjrzenia się z bliska linii granicznej, wejścia do zamkniętych stref administracyjnych przejścia niedostępnych dla osób przekraczających granice państwa. Poznanie przez studentów procedur i technologii odpraw granicznych przeplatało się z ciekawością poznania stosowanych metod przemytu towarów przez granicę a przy tym możliwości ich wykrywania. Odpowiedz przyszła samoistnie w momencie obserwacji rozkręcanych wnętrz samochodów na tzw. „jamie”. Widok był niezapomniany, pozostawiający także niezapomniane refleksje.

Wizyta w PSG Dołhobyczów jest bez wątpienia arcyciekawym i ważnym elementem  procesu zdobywania doświadczenia. Wielu uczestników wyjazdowego spotkania wyrażało opinię, że aktywność naukową można miło i pożytecznie i ze świetnymi efektami realizować również poza salą wykładową. Dopełnieniem wyjazdu była możliwość poznania pięknych nadbużańskich krajobrazów, a także jakże bogatej historii regionu – Grodów Czerwieńskich, osadnictwa Gotów, powojennej zmiany przebiegu granicy państwowej.

Organizatorami wyjazdu i opiekunami grupy byli płk dr Ryszard Suduł oraz dr Łukasz Potocki.

 

RS

Galeria zdjęć

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations