UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Spotkanie studentów Filologii Rosyjskiej z aktorami Teatru im. J. Osterwy w Lublinie - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Spotkanie studentów Filologii Rosyjskiej z aktorami Teatru im. J. Osterwy w Lublinie

Koło Naukowe Rusycystów w dniu 18 marca br. zorganizowało spotkanie z aktorami i dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie - Krzysztofem Babickim.
Spotkanie odbyło się po spektaklu IDIOTA - adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego w przekładzie Jerzego Jędrzejewicza. Spektakl porusza wciąż aktualne problemy wiary, miłości i uczciwości. Jak wyznał reżyser, to właśnie „tajemnica wielkich ludzkich namiętności, moralne dylematy, wspaniała galeria psychologicznych portretów i unosząca się nad tym wszystkim aura metafizyki sprawiają, że IDIOTA fascynuje i otwiera olbrzymie pole do popisu przed ludźmi teatru. Główną osią dramaturgiczną powieści czyni Dostojewski walkę przykazań boskich z naturą ludzką i jej ułomnościami.” I tak to się stało, że uczestniczyliśmy w teatrze w tak pięknym, tajemniczym i wszechogarniającym misterium.
Uczta „słowa żywego” trwała również po spektaklu, który skończył się owacjami na stojąco. Pracownicy i studenci PWSZ w Zamościu mieli zaszczyt poznać i porozmawiać z wielkimi ludźmi kultury i sztuki. Na spotkaniu byli obecni: Monika Babicka – Anastazja Filipowna Baraszkowa, Hanna Brulińska – Adelajda Iwanowa Jepanczyn, jedna z sióstr Jepanczyn, Szymon Sędrowski odtwórca roli księcia Lwa Nikołajewicza Myszkina, Krzysztof Olchawa – zdobywca „Złotej Maski” za rolę Parfiena Siemioniwicza Rogożyna, Jerzy Rogalski – generał Ardalion Aleksandrowicz Iwołgin, Andrzej Golejewski – Lebiediew, Łukasz Król – Gawriła Ardalionowicz Iwołgin, Artur Kocięcki – książe Eugeniusz Radomski i oczywiście Krzysztof Babicki – reżyser sztuki i jednocześnie dyrektor artystyczny Teatru.
Podczas spotkania rozmawialiśmy z aktorami na różne tematy. Pan Krzysztof Babicki opowiedział o przygotowaniach do spektaklu, o wyborze aktorów i scenicznych „sztuczkach”. Warto zaznaczyć, że w spektaklu ogromne znaczenie odgrywa światło: cienie, strumienie świetlne, świece. Na scenie każdy element, nawet najmniejszy, jest świadkiem rozgrywającej się walki dobra i zła, pokazuje i pomaga widzom zrozumieć ludzkie wady i zalety, ludzkie myśli i czyny.
Ogromne zainteresowanie studenckiej społeczności wzbudził Krzysztof Olchowa, odtwórca jednej z głównych ról chorego z miłości do Anastazji Filipownej milionera Parfiena Rogożyna. Wspaniały aktor i człowiek opowiedział nam o swoich relacjach z Parfienem – swoim bohaterem i o miłości do Anastazji Filipownej. Studenci mieli możliwość zadawania pytań na różne tematy. Spotkanie odbyło się w niezmiernie miłej i przyjaznej atmosferze, a zdjęcia pamiątkowe i autografy jeszcze długo będą cieszyć serce i duszę.
Koło Naukowe Rusycystów składa serdeczne podziękowania Jego Magnificencji Rektorowi Profesorowi Waldemarowi Martynowi za okazaną pomoc i wsparcie finansowe w organizacji wyjazdu.


Weronika Markowska

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations