PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, bezpłatne studia podyplomowe

„Społeczniak” zgarnął podium Konkursu Matematycznego - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

„Społeczniak” zgarnął podium Konkursu Matematycznego

O ile w Zamojskim Dyktandzie wśród laureatów znalazły się same dziewczyny, o tyle w Konkursie Matematycznym sytuacja się odwróciła i w dziesiątce najlepszych znaleźli się sami panowie. We wtorek 23 stycznia do drugiego etapu Konkursu Matematycznego przystąpiło 38 finalistów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Na uczniów czekało 20 zadań, na rozwiązanie których mieli 2 godziny. Finał odbył się w Instytucie Nauk Ekonomicznych PWSZ w Zamościu. Konkurs został zorganizowany przez PWSZ w Zamościu oraz I LO w Zamościu pod patronatem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Na każdym etapie waszych przygotowań do konkursu w pewnym sensie już jesteście zwycięzcami, ponieważ wierzycie w siebie, w swoją przyszłość i dajecie sobie szansę, żeby zaistnieć, pokazać się, zrealizować swoje marzenia – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników rektor PWSZ w Zamościu dr hab. Andrzej Samborski.

Wiele razy w swojej karierze byłem pytany przez uczniów, po co się uczymy matematyki… Matematyka przydaje się w codziennym życiu. Jeśli ją znamy, umiemy obliczyć procenty, porównać oferty banków, czy policzyć pole powierzchni przed remontem mieszkania – mówił prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz kierownik Pracowni Matematyki w Instytucie Nauk Ekonomicznych PWSZ w Zamościu dr hab. Witold Mozgawa.

Starożytni filozofowie twierdzili, że świat cyfrą stoi. W Akademii Platońskiej był napis, że nie może do niej wejść ten, kto nie zna matematyki. Państwo już moglibyście tam wejść. Ten konkurs był trudny, wymagający, a państwo poradziliście sobie bardzo dobrze. Chylę przed wami czoło, a także dziękuję nauczycielom, bo wkład pracy nauczyciela w przygotowanie ucznia do konkursu jest nieoceniony – dodała dyrektor I LO dr Bożena Krupa.

W tym roku na medal spisali się uczniowie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, którzy zajęli całe podium. Szczególne powody do dumy ma nauczyciel Maria Bubiłek, która uczy matematyki wszystkich trzech laureatów. Zwycięzca może być jednak tylko jeden i został nim Krzysztof Gontarz. Co ciekawe, brał udział w poprzednich edycjach konkursu, ale nigdy nie doszedł do finału, bo, jak sam przyznaje, jest bardzo dokładny i zawsze brakowało mu czasu. Tym razem było inaczej, rozwiązał zadania szybko i zdobył najwięcej punktów. – „Społeczniak” matematyką stoi! Mamy dobrego nauczyciela, mamy dużo godzin matematyki, jesteśmy dobrze przygotowywani, jest nam zadawanych bardzo dużo prac domowych. Od lat nasza szkoła odnosi sukcesy w różnych konkursach – przyznaje tegoroczny zwycięzca i dodaje: – Już w poprzednich latach – w podstawówce i gimnazjum – dobrze radziłem sobie z matematyką. Wydawało mi się to łatwe, rozwiązywanie zadań sprawiało mi przyjemność i satysfakcję, a szczególnie tych zadań, które nie każdy potrafił zrobić, a ja potrafiłem. Dosyć dużo czasu poświęca się na matematykę w domu, chociaż wiadomo są też inne zajęcia, inne zainteresowania też trzeba rozwijać, warto być wszechstronnym... Krzysztof w nagrodę otrzymał m.in. smartfon Samsung Galaxy J3.

0,6 punktu – dokładnie tyle zabrakło do zwycięstwa zdobywcy drugiego miejsca Mateuszowi Zalewskiemu. – Rozwiązywanie zadań zawsze dawało mi radość – przyznaje. – Nigdy nie stresowałem się matematyką, nie musiałem wkładać w nią wiele pracy. W liceum wziąłem się za matematykę trochę poważniej, robię sporo zadań w domu, do tego mam wiele godzin w tygodniu pracy z nauczycielem. Podciągnąłem się i widzę postępy. Jak się okazało, Mateusz, uczeń drugiej klasy liceum, rozwinął się na tyle, że już osiągnął drugie miejsce wśród najlepszych uczniów w regionie, za co został nagrodzony m.in. dyskiem przenośnym.

Podium uzupełnił zdobywca 3. miejsca – Wojciech Sokołowski. – Lepiej poszedł mi finał niż pierwszy etap. Brałem udział w poprzednich edycjach, ale dopiero teraz zostałem laureatem. W szkole mamy ok. 9–10 godzin matematyki tygodniowo. Jak widać, ta wielość ćwiczeń przynosi efekty. Wiadomo, trzeba też uczyć się w domu, jeśli chce się osiągać sukcesy. W przypadku Wojciecha trud przygotowań został nagrodzony power bankiem.

W gronie dziesięciu laureatów Konkursu Matematycznego znaleźli się jeszcze: 4. Paweł Lewkowicz (I LO w Zamościu), 5. Krzysztof Łukasz (LO w Janowie Lub.), 6. Michał Salej (I Społeczne LO w Zamościu), 7. Karol Szeliga (III LO w Zamościu), 8. Filip Tarajko (I LO w Krasnymstawie), 9. Michał Węgrzyn (I LO w Zamościu), 10. Maciej Wawryniuk (LO im. ONZ w Biłgoraju). Tego samego dnia w I LO w Zamościu nagrodzono również laureatów części Konkursu Matematycznego przeznaczonej dla uczniów gimnazjów.

Podoba mi się idea tego konkursu, ponieważ można wziąć udział w zmaganiach matematycznych, poczuć troszeczkę emocji, zmierzyć się z zadaniami, których nie widziało się nigdy wcześniej, czy rozwinąć sprawność szybkiego myślenia. Niech słowa tegorocznego zwycięzcy Krzysztofa Gontarza będą dla wszystkich zachętą do udziału w kolejnej edycji Konkursu Matematycznego. A ta już za rok…

 

ms

Galeria zdjęć

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations