„Horror na Roztoczu”

Horror na Roztoczu okładka 225xTakiego projektu jeszcze nie było. Na rynku niebawem ukaże się zbiór 17 opowiadań grozy, których akcja rozgrywa się w naszym regionie, m.in. w Zamościu, Kraśniku, Szczebrzeszynie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju i Hrubieszowie. „Horror na Roztoczu” reprezentuje naprawdę wysoki poziom artystyczny, ponieważ stworzyli go wyselekcjonowani pisarze z całego kraju. Co więcej, wszystkie opisywane historie wydarzyły się naprawdę. Na szczęście tylko we śnie.

 Początki
Wszystkie historie inspirowane są snami pomysłodawcy projektu – Łukasza Kiełbasy, który tak mówi o początkach przedsięwzięcia: – Każdy z nas ma sny. Ja swoje sny akurat pamiętam. Do tego są one przerażające i hardkorowe, więc zacząłem je zapisywać. Gdy już trochę się ich nazbierało, postanowiłem, że chciałbym je ukazać w formie książki. Kolejnym etapem powstania „Horroru na Roztoczu” było znalezienie ludzi do współpracy. Ludzie z całej Polski przesłali swoje opowiadania, które rozwijały skrypty napisane przez Łukasza Kiełbasę. Na podstawie nadesłanych prac wybrano 10 najlepszych literatów, do których należą: Piotr Paweł Strugała, Karolina Skrzek, Kalina Śmigielska, Inga Gumieniak, Gracjan Marlikowski, Magdalena Godlewska, Marek Zychla, Renata Kiszczak, Marcin Wnuk i Ernest Kiełbasa. Ilustracje do książki tworzyło 13 ilustratorów: Sebastian Bezeg, Anna Piątek, Kamil Jelinek, Piotr Fydryszek, Marta Fic, Angelika Niemiec, Piotr Giełzak, Beata Bloch, Karolina Kwiatkowska, Paweł Mróz, Arkadiusz Twardowski, Karolina Kościuk i Tomasz Pietraszek. Dzięki współpracy Łukasza Kiełbasy ze Zbigniewem Zygiem oraz Grzegorzem Wasylko powstało wydawnictwo Alter Manes. W ten sposób sny zostały urzeczywistnione – książka trafi do bibliotek niedługo po 11 kwietnia.

 Co wyróżnia projekt?
Jak już sama nazwa mówi, akcja mrożących krew w żyłach opowieści ma miejsce w naszej okolicy. Dla nas jest to region dobrze znany. Dzięki zbiorowi opowiadań mieszkańcy Roztocza mogą spojrzeć na rodzinne strony jednak z nowej, niezwykłej perspektywy, zaś ludzie z całej Polski mają okazję dopiero odkryć Roztocze. Współtwórcy książki przyczyniają się do promocji naszego regionu, pod co solidne podwaliny podłożył już Stefan Darda. A że jest co promować, nie mamy do tego żadnych wątpliwości.

Ponadto w projekcie bierze udział wielu początkujących twórców, którzy wreszcie mogą zaprezentować swój talent szerszemu gronu odbiorców. Z tych właśnie powodów, „Skafander” zdecydował się objąć patronat medialny nad tym przedsięwzięciem.

Ciekawa jest również koncepcja tworzenia opowiadań na podstawie snów. Jak wiadomo, zarówno literatura, jak i sny rządzą się prawami nieograniczonej wyobraźni. Dlatego można się spodziewać, że lektura „Horroru na Roztoczu” dostarczy wielu emocjonujących wrażeń, a co u niektórych wywoła nawet gęsią skórkę. Inspiracja snami nie jest jednak rzadkością. Koszmary wplatali już do swoich książek klasycy horroru –   Howard Philips Lovecraft oraz Stephen King.

I Ty możesz zostać postacią z książki lub autorem opowiadania!
„Horror na Roztoczu” wyróżnia także to, że mogą go współtworzyć wszyscy chętni. W ramach przedsprzedaży twórcy pozostawili czytelnikom możliwość nadania postaciom  swoich cech charakteru oraz imienia i nazwiska. Dzięki symbolicznej opłacie każdy z Was możesz zostać postacią z horroru. Dodatkowo, jeśli mieszkacie na Roztoczu, możecie zaprosić horror do swojej miejscowości i pozwolić bohaterom uwiecznić jej nazwę już na zawsze w literaturze grozy. Prawda, że ciekawa możliwość?

Ponadto wszyscy literaci mogą starać się o to, by zostać współautorami kolejnego zbioru opowiadań. Jak piszą twórcy „Horroru”: – Jeśli więc kochasz lub chociaż lubisz literaturę grozy, zapraszamy do udziału w naszym Horrorze. Staraliśmy się stworzyć dla Ciebie coś unikalnego, mrocznego i pierwotnego. Jednak aby ukazały się kolejne tomy, niezbędne jest Wasze wsparcie.

Jak wesprzeć „Horror na Roztoczu”?
Najlepszym ze sposobów jest kupienie książki, której cena w przedsprzedaży jest całkiem atrakcyjna – 27 zł za publikację drukiem z wliczoną dostawą oraz 17 zł za publikację e-book. „Horror na Roztoczu” możecie kupić na polakpotrafi.pl. Inną formą wsparcia jest zasponsorowanie wybranej historii, czy choćby jej jednej strony – szczegóły znajdziecie pod adresem: www.polakpotrafi.pl/projekt/horror-na-roztoczu. Po 11 kwietnia książkę będzie można nabyć w bardziej tradycyjny sposób np. poprzez sklepy internetowe, zewnętrznych dystrybutorów, na spotkaniach autorskich, czy poprzez serwisy aukcyjne.

Warto docenić fakt, że większość kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia zostało już pokrytych z kieszeni twórców projektu. Aby zrealizować swoje marzenie, poświęcili oni swoje oszczędności lub zaciągnęli kredyt. To, czy projekt zakończy się powodzeniem, zależy teraz wyłącznie od Was.

Koszmar się nie kończy…
Jakkolwiek złowieszczo brzmi nagłówek, ten projekt to oryginalna i intrygująca inicjatywa. To także powiew świeżości na – nie tylko lokalnym – rynku wydawniczym. Warto wesprzeć projekt już dziś, ponieważ to właśnie od zainteresowania Czytelników zależeć będzie, czy ukażą się kolejne tomy opowiadań i czy Roztocze ma szansę zostać polską stolicą horroru. Pomysłów na nowe historie z pewnością nie zbraknie – wszak ile snów, tyle nowych opowiadań.

Katarzyna Bochniak
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2014, nr 4 (55), s. 10


Przeczytaj też:
Incepcja… czyli śnij z rozmachem
Stefan Darda „Starzyzna” – Ta nieznośna groza bytu (Mariusz Kargul)
David Rothkopf „Superklasa. Kto rządzi światem?”
Jacek Dukaj „Inne pieśni” (Czeros)
Jarosław Grzędowicz „Pan lodowego ogrodu” – Hiperadrenalina w lodowym ogrodzie (Czeros)Jacek Hugo-Bader „Biała gorączka” (IP)
Haruki Murakami „Kafka nad morzem” – Więcej niż jedna rzeczywistość (Aleksandra Gontarz)
Anne Rice „Wywiad z wampirem” – Mroczny dar – przekleństwo czy błogosławieństwo? (Lolly)
Książki

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.