UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Róża Luksemburg wśród swoich - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Róża Luksemburg wśród swoich

W dniach 11-13 grudnia br. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Róża Luksemburg wśród swoich”. Konferencja została zorganizowana przez Fundację im. Róży Luksemburg z Warszawy i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Na zaproszenie PWSZ do Zamościa przyjechali m. in. przedstawiciele: Polskiego Przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg w Warszawie, Wydawnictwa Dietz – Verlag z Berlina, Związku Literatów Polskich z Warszawy, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Medycznej z Białegostoku, UMCS w Lublinie.

Pierwszego dnia konferencji, Rektor PWSZ w Zamościu prof. dr hab. Waldemar Martyn oraz Dyrektor Polskiego Przedstawicielstwa Fundacji RLS dr Holger Politt dokonali uroczystego otwarcia konferencji. Skoncentrowano się na artystycznym upamiętnieniu Róży Luksemburg. Najpierw Wojciech Siemon przedstawił monodram Jana Stępnia pt. „Róża”. Po nim na scenie pojawili się Hanna Petkoff i Jörn Schütrumpf, którzy zaprezentowali sztukę „Listy Róży Luksemburg”.
Drugi dzień obrad otworzył Dyrektor Polskiego Przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg w Warszawie dr Holger Politt. Następnie uczestnicy wysłuchali wystąpień:
 
- O luksemburgizmie - Redaktor Jörn Schütrumpf, Wydawnictwo Dietz – Verlag, Berlin
- Filozoficzny socjalizm Róży Luksemburg - dr Tomasz Kozłowski, Uniwersytet Warszawski
- Pacyfizm w poglądach Róży Luksemburg - dr Jacek Breczko, Akademia Medyczna, Białystok
- Ponad podziałami: o polskim i żydowskim ruchu robotniczym w czasie wielkiej wojny - dr hab.
Konrad Zieliński, prof. nadzw. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu
- Między sztuką i polityką. Problematyka społeczna w pracach lewicujących artystów dwudziestolecia międzywojennego - Magdalena Cześniak – Zielińska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu
- Jeśli jest Różą, to… - Eugeniusz Kabatc, Prezes Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC) 
- Róża Luksemburg a Polska - dr Holger Politt, Dyrektor Polskiego Przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg
 
Po referatach, rozpoczęła się dyskusja. Głos zabrali w niej m. in. prof. Maria Szyszkowska, Jan Stępień, dr Jacek Breczko, Eleonora Syzdek, Andrzej Ziemski.
 
Trzeci dzień konferencji zrealizowany został w Zwierzyńcu. Po drodze, uczestniczy wstąpili do Guciowa, gdzie Stanisław Jachymek oprowadził wszystkich po XIX-wiecznej zagrodzie. Następnie na każdego czekał przygotowany regionalny poczęstunek.
 
Podczas 3-dniowej konferencji zaproszeni goście, oprócz uczestnictwa w sesji, mieli okazję zwiedzić nie tylko Zamość, ale także Zamojszczyznę. Z pewnością dla większości osób nie była to ostatnia wizyta w naszym regionie.

Galeria zdjęć

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations