PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, bezpłatne studia podyplomowe

Projekcja filmu „Niebieskoocy” – relacja - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Projekcja filmu „Niebieskoocy” – relacja

W dniu 23 marca 2012 r. Koło Naukowe Politologów, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej, zorganizowało pokaz filmu edukacyjnego „Niebieskoocy”. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 21 marca 1960 r. w miasteczku Sharpeville w Republice Południowej Afryki. Wówczas to w trakcie pokojowej manifestacji policja zaczęła strzelać do demonstrantów. Zginęło 69 osób. Mieszkańcy protestowali pokojowo przeciwko wprowadzonemu osiem lat wcześniej tzw. Prawu o Przepustkach, stanowiącemu jeden z elementów polityki Apartheidu. To rasistowskie prawo zmuszało „czarnoskórych” obywateli do noszenia specjalnych przepustek, bez których swobodne przemieszczanie się nie było możliwe.
 
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Dyskryminacji Rasowej jest okazją do uczczenia śmierci osób, które zginęły występując przeciwko dyskryminacji rasowej, jak również do dyskusji nad różnego rodzaju formami dyskryminacji.
 
W trakcie spotkania przedstawione zostały informacje o Międzynarodowym Dniu Eliminacji Dyskryminacji Rasowej na podstawie publikacji Fundacji Autonomia „Kalendarium Praw Człowieka – edukacja i działanie”. Po projekcji filmu „Niebieskoocy” dyskutowano nad przejawami rasizmu i dyskryminacji, w tym również w naszym kraju. Zastanawiano się nad przejawami dyskryminacji ze względu na rasę i pochodzenie etniczne, jak również nad sytuacją mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców w Polsce.        
 
Członkowie i członkinie koła podpisali również petycję w sprawie zmiany art. 475 marokańskiego kodeksu karnego w związku z głośną sprawą Aminy Filali,. Tym samym włączyli się do globalnej sieci Avaaz.org, działającej na rzecz praw człowieka.
 
 
Za uczestnictwo w projekcji dziękują Zarząd Koła oraz pełniąca funkcję opiekuna dr Ewa Pogorzała

 

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations