PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Potyczki z Królową Nauk - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Potyczki z Królową Nauk

- Matematyka od zawsze mnie pasjonowała i chciałbym z nią związać swoją karierę – mówił Patryk Greszta z III LO im. C. K. Norwida w Zamościu, który wygrał tegoroczny Konkurs Matematyczny (kategoria: szkoła średnia) organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu i I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu. Patronat nad Konkursem objął Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Do finału Konkursu Matematycznego, który odbył się 6 lutego, zakwalifikowało się 33 uczniów szkół średnich, spośród blisko 700 zgłoszonych. W sumie do I etapu konkursu, który podzielony był na dwie grupy wiekowe tj. uczniowie szkół średnich oraz uczniowie klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej zgłosiło się ponad 1000 uczestników.

Finaliści zmierzyli się z zestawem 20 zadań, na rozwiązanie których mieli 2 godziny.  Zadania zarówno w I, jak i II etapie konkursu przygotował dla uczniów szkół średnich dr hab. Witold Mozgawa, wykładowca PWSZ w Zamościu i zarazem prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Po zakończeniu matematycznych zmagań, finaliści wysłuchali wykładu prof. Mozgawy pt. „Poryzm Ponceleta”. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Przedtem jednak do finalistów zwrócił się rektor PWSZ, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski:

-Gościmy tu elitę, która zajmuje się Królową Nauk. Czynię ukłon przed państwem, albowiem przebrnęliście dość trudny proces, który doprowadził do tego, że znaleźliście się w finale. Już teraz możecie się czuć podbudowani. Jesteście ludźmi, którzy inwestują w siebie.

Z kolei prof. Witold Mozgawa przypomniał, że decyzją Senatu rok 2019 jest ogłoszony Rokiem Matematyki:

- Ten rok jest rokiem jubileuszowym. 2 kwietnia 1919 r. w Krakowie polscy matematycy utworzyli Towarzystwo Matematyczne, łączące naukowców matematyków. Rok później zmieniono nazwę na Polskie Towarzystwo Matematyczne. Dało to początek polskiej szkole matematyki, która rozwijała się w wielu ośrodkach.  Czuję dumę, że ten Konkurs odbywa się pod patronatem towarzystwa naukowego.

Do zebranych zwróciła się również dr Bożena Krupa, dyrektor I LO w Zamościu:

- Siedzą tutaj tęgie głowy, wielkie umysły. Myślę, że to ci, którzy lada chwila będą u szczytu władzy, czy przedsiębiorstw, firm. Przyszłość należy do państwa.

W Konkursie Matematycznym najlepszy okazał się Patryk Greszta z III LO w Zamościu. W nagrodę otrzymał smartfon. Drugie miejsce zdobył Emil Łasocha z I LO w Zamościu ( wygrał dysk przenośny), zaś trzecie Mateusz Zalewski z I SLO w Zamościu (wygrał powerbank).

- Matematyka od zawsze mnie pasjonowała i chciałbym z nią związać swoją karierę. Zaczęło się już w podstawówce, dzięki nauczycielowi matematyki. Poza tym, matematyką zainteresował mnie mój brat. Jeśli chodzi o konkurs, to uważam, że był na bardzo wysokim poziomie trudności. - ocenił zwycięzca tegorocznego Konkursu Matematycznego.

Ponadto laureatami Konkursu zostali: 4. miejsce Piotr Łukasiewicz z I SLO w Zamościu, 5. Maciej Wawryniuk z I LO w Biłgoraju, 6. Paweł Lewkowicz z I LO w Zamościu, 7. Paweł Oleszek z III LO w Zamościu, 8. Michał Klimek z ZSBiO w Biłgoraju, 9. Jakub Borek z III LO w Zamościu, 10. Przemysław Kolaszyński z I LO w Biłgoraju.

Po ogłoszeniu wyników Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół średnich w murach PWSZ, w auli I LO w Zamościu odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych.

W tej grupie wiekowej najlepsi okazali się: I miejsce – Piotr Łaba z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, II miejsce – Michał Ferens, również z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, III miejsce – Jan Ziemiński z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu.

Ponadto miejsca IV-X: Tymoteusz Dec – Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju (IV), Kamil Grabowski - Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju (V), Julia Wiater – Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu (VI), Paulina Dziuba -  Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu (VII), Tomasz Budzyński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Hrubieszowie (VIII), Damian Dąbrowski – Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu (IX), Mieszko Mazurkiewicz – Zespół szkół Społecznych w Zamościu (X).

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

DR

Galeria zdjęć

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations