UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Nela Pawluk - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Nela Pawluk

Nela Pawluk
Od licencjatu do doktoratu
 
Rozmowa z absolwentką PWSZ w Zamościu, Nelą Pawluk
 
Jak znalazłaś się na zamojskiej uczelni PWSZ?
 
Uważam, że wszystko, co spotyka nas w życiu, nie jest dziełem przypadku. Czasami mamy wielkie plany, chcemy studiować na promowanych tzw. modnych kierunkach, zdobyć wymarzony zawód, pracować i zarabiać duże pieniądze. Młody człowiek nierzadko staje przed trudnymi wyborami. Ja zdając maturę, wierzyłam w swoje możliwości, w to, że uda mi się zdać egzaminy i studiować filologię ukraińską na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Niestety, zabrakło niewiele, tylko jednego punktu. Mimo wszystko, nigdy nie zniechęciłam się do nauki, do literatury, bo odkąd pamiętam moją pasją były przedmioty humanistyczne i zawsze głęboko w sercu wierzyłam, że uda mi się zrealizować chociaż część planów.
 
Dwa lata później przyjechałam do Polski. Moje wrażenia były bardzo pozytywne, spodobali mi się ludzie, ich szczerość, żartobliwość, a przede wszystkim pozytywne nastawienie i postrzeganie świata. Zdecydowałam, że spróbuję jeszcze raz i pójdę na studia w Polsce. Wtedy spotkałam niezwykle sympatyczną, otwartą, wrażliwą na innych panią mgr Swietłanę Kubyuk, dzięki której znalazłam się w PWSZ w Zamościu. Pamiętam, że bardzo się ucieszyłam, kiedy udało mi się złożyć dokumenty w terminie i dostać się na filologię rosyjską.
 
Początki nie były łatwe. Uczyłam się języka polskiego poprzez bezpośredni kontakt z jego użytkownikami. Moje rodzinne korzenie sięgają do Polski, co bez wątpienia miało wpływ na to, że dość szybko się tu odnalazłam. Trudności, które napotkałam po drodze były związane z pozwoleniem na zamieszkanie i opłatami za studia. Jestem wdzięczna wielu życzliwym osobom, które mi wtedy pomogły. Niewątpliwie, zarówno stypendium za dobre wyniki w nauce, jak i wielka przychylność dla wszystkich obcokrajowców ze strony Rektora PWSZ w Zamościu pana profesora Waldemara Martyna, były dla mnie przepustką do kariery naukowej.
 
Jakie wydarzenia z tego 3-letniego okresu w PWSZ wspominasz najczęściej?
 
Trzy lata na uczelni wspominam bardzo ciepło, tu poznałam wielu ciekawych i sympatycznych ludzi. Dzięki wspaniałym wykładowcom przekonałam się, że dobrze wybrałam. Najbardziej utkwiły mi w pamięci wyjazdy do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, plenery organizowane w Zwierzyńcu i inne wydarzenia sprzyjające większej integracji studentów. To wszystko pozwoliło mi poczuć przyjazny klimat tej uczelni.  
 
Jak wyglądała twoja droga od ukończenia PWSZ do studiów doktoranckich?
 
Dyplom licencjata PWSZ w Zamościu dał mi możliwość dostania się na studia magisterskie na UMCS w Lublinie. Jako absolwentka PWSZ w Zamościu czułam się tam bardzo dobrze. Pod kierunkiem prof. Marii Cymborskiej-Lebody napisałam, a następnie obroniłam, pracę magisterską z zakresu literaturoznawstwa pt. „Ciało i cielesność w cyklu Ciemne aleje Iwana Bunina”. Po uzyskaniu tytułu magistra zdecydowałam się na dalszą edukację. Pozytywnie przeszłam rozmowę kwalifikacyjną i dostałam się na studia doktoranckie na UMCS-ie w Lublinie. Teraz mogę z pewnością powiedzieć, że dobrze wybrałam. Zajęcia prowadzone w ramach studiów są bardzo różnorodne i ciekawe, zaś wyjazdy na konferencje naukowe, w Polsce i za granicę, są niezapomnianymi przeżyciami.
 
Skąd czerpiesz motywację do rozwoju naukowego w naszym skomercjalizowanym świecie?
 
Moją największą miłością jest literatura. Książka jest moim pomocnikiem na co dzień, z niej czerpię inspirację do dalszych badań i nauki. Jednak w życiu prywatnym moim największym szczęściem i dumą jest rodzinna. Mój mąż zawsze wspiera mnie w każdej trudnej chwili i dodaje otuchy, a siła płynącą od mojej małej córeczki Emilii sprawia, że na świat patrzę z uśmiechem. Jestem najszczęśliwszą mamą na świecie i mogę powiedzieć, że warto kochać i dawać wszystko, co najpiękniejsze swoim bliskim. Świat jest skomercjalizowany, to prawda, lecz są ludzie o wielkich sercach i to na nich opiera się prawdziwe życie. Wierzę, że uda mi się znaleźć czas i energię, aby realizować moje plany naukowe i zawodowe oraz robić w życiu to, co lubię.
 
Jakie trudności musisz pokonywać, by realizować swoje ambicje i cele naukowe?
 
W życiu miałam wiele problemów i zakrętów, ale nigdy nie zatraciłam wiary w sens pracy, zaś trudności są po to, aby je pokonywać. Obowiązki rodzinne i zawodowe mogę pogodzić dzięki wsparciu wielu osób, a w szczególności dzięki babciom, które poświęcają czas mojemu maleństwu.
 
Nad czym pracujesz obecnie?
 
Obecnie przygotowuję się do międzynarodowej konferencji, która odbędzie się tego roku w miejscowości Bierdiańsk położonej na Ukrainie, niedaleko Morza Czarnego. Mam nadzieję, że uda mi się napisać dobry artykuł i godnie reprezentować uczelnię. Pragnę także ponownie zobaczyć wspaniałą przyrodę i piękno mojego ojczystego kraju.
 
Czy jest coś, co z obecnej perspektywy chciałabyś powiedzieć obecnym i przyszłym studentom?
 
Moim kolegom i koleżankom pragnę powiedzieć, że najważniejszy jest prawidłowy wybór kierunku, a wówczas studiowanie danej dziedziny staje się pasją. Wszystkich moich kolegów i koleżanki gorąco pozdrawiam, życzę sukcesów i powodzenia w życiu zawodowym i prywatnym. Wszystkim polecam naukę w PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Studia na filologii rosyjskiej są niezwykle ciekawe. Warto zapoznać się z  kulturą, tradycją, zwyczajami tak potężnego oraz wpływającego na politykę światową kraju, jak Rosja. Bardziej zainteresowanym powiem, że poznanie tajemnicy i zagadki „duszy rosyjskiej” jest wyzwaniem dla ludzi śmiałych i ambitnych.
 
Dziękuję serdecznie za rozmowę.
 
Rozmawiała Monika Rajtak
wykładowca filologii angielskiej PWSZ w Zamościu
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2012, nr 12 (36), s. 2

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations