UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Michał Pomarański z „Hobbitem” za pan brat - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Michał Pomarański z „Hobbitem” za pan brat

Michał Pomarański z „Hobbitem” za pan brat
Poszedł do kina ostatniego dnia seansu filmu „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”. Dzień wcześniej miał w rękach „Skafander”, w którym przeczytał informację o konkursie Fantastic@2015, organizowanym przez PWSZ w Zamościu. Pomyślał, że fajnie byłoby zakończyć przygodę ze Śródziemem konkursem. Po seansie wyruszył więc w kierunku budynku uczelni przy ul. Zamoyskiego, po drodze wydrukował formularz i zgłosił swój udział w konkursie. Nie spodziewał się jeszcze wtedy, że zostanie pierwszym, historycznym zwycięzcą…
 
Michał Pomarański, bo o nim mowa, jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. – Pierwszy raz przeczytałem „Hobbita” już w gimnazjum, z własnej woli, bo wcześniej obejrzałem „Władcę Pierścieni” i zapragnąłem poznać początek historii. Później przeczytałem drugi raz, gdy omawialiśmy książkę jako lekturę. I trzeci raz przed samym konkursem – mówi laureat Fantastic@2015 i dodaje: – Test odnosił się do szczególików, np. „który ze skarbów składał się z pięciuset szmaragdów zielonych jak ruń wiosenna”, ale dało się go rozwiązać po uważnej lekturze.
 
Test składał się z 42 pytań, z racji tego, że w tym roku przypada 42. rocznica śmierci J. R. R. Tolkiena. Uczeń I LO zdobył 39 punktów i okazał się najlepszy spośród 222 uczestników konkursu, który odbył się 23 lutego w Instytucie Przyrodniczo-Technicznym PWSZ w Zamościu. Wśród laureatów znaleźli się także:
2. miejsce – Damian Karchut (II LO w Zamościu) – 37 pkt.
3. miejsce – Anna Kostrubiec (ZS nr 1 w Tomaszowie Lub.) – 36 pkt.
4. miejsce (ex-aequo) – Dominika Piwko (ZSO w Krasnobrodzie) i Szymon Monastyrski (ZS nr 1 w Tomaszowie Lub.) – 35 pkt.
5. miejsce – Joanna Wajda (ZS nr 1 w Tomaszowie Lub.), Szymon Koper (ZSP nr 5 w Zamościu) i Patryk Sokołowski (II LO w Zamościu) – wszyscy 34 pkt.
 
Cała ósemka laureatów otrzymała w nagrodę sześcioksiąg „Ziemiomorze” Urszuli K. Le Guin, a najlepsza trójka dodatkowo dostała atrakcyjne, uczelniane gadżety. Nagrody laureatom wręczyli prorektor uczelni dr Kazimierz Chrzanowski oraz pomysłodawczyni konkursu i wykładowczyni na kierunku filologia angielska Małgorzata Samulak-Piłat.
 
Skąd pomysł na organizację takiego akurat konkursu? – Po pierwsze wiele osób czyta, po drugie jest to literatura, która prężnie się rozwija, a po trzecie od tego roku na filologii angielskiej można pisać seminarium dyplomowe z literatury fantastycznej pod moim promotorstwem – mówi autorka testu Małgorzata Samulak-Piłat.
 
Myślę, że konkurs Fantastic@ to jest dobry pomysł,  zwłaszcza że książka jest teraz na czasie, bo wyszły trzy filmy – mówi jeden z uczestników Grzegorz Tworek (ZSZiO w Biłgoraju) i dodaje: – W książce są tam wartości uniwersalne, odwaga, poświęcenie… Bilbo poświęcił przyjaźń swoją, żeby uratować krasnoludów, zabierając arcyklejnot. Poza tym walka ze smokiem, czyli walka ze złem.
Fantastic@ będzie konkursem cyklicznym i każdego roku będzie poświęcony innej, wartościowej książce z gatunku literatury fantastycznej. Tegoroczny laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach!
 
ms

Galeria zdjęć

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations