UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Lotnisko bez tajemnic dla studentów bezpieczeństwa narodowego - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Lotnisko bez tajemnic dla studentów bezpieczeństwa narodowego

Studenci III roku kierunku bezpieczeństwo narodowe rozpoczęli praktyczne zajęcia realizowane w ramach przedmiotu „Warsztaty i szkolenia”. W dniu 3 października 2019 roku gościli oni w lotniczym przejściu granicznym w Świdniku. Przejście podległe jest służbowo Placówce Straży Granicznej w Lublinie wchodzącej w skład Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Wizyta rozpoczęła cykliczne zajęcia praktyczne mające na celu przybliżać specyfikę funkcjonowania służb mundurowych w Polsce. Celem wizyty było poznanie toku odpraw granicznych i systemu bezpieczeństwa lotów realizowanych w portach lotniczych. Studenci mieli możliwość obserwacji czynności związanych z kontrolą graniczną i zapewnieniem bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, w szczególności w zakresie: kontroli dokumentów tożsamości, przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz przemytu bez zezwolenia broni, amunicji, materiałów wybuchowych i substancji narkotycznych.

Podczas wizyty studenci mieli możliwość zwiedzania wszystkich stref lotniska, w których realizowane są odprawy pasażerów. Odwiedzili halę przylotów i odlotów, pomieszczenia techniczne i biurowe. Mieli też okazję zobaczyć urządzenia służące do kontroli pasażerów oraz do wykrywania produktów i substancji, których nie można wwozić do Polski.

Wizyta studentów pozwoliła również w praktyce poznać zasady działania punktu kontroli bezpieczeństwa. Każdy ze studentów został poddany osobistej kontroli, która towarzyszy pasażerom udającym się w podróż samolotem. Po odprawie odbyła się niezapomniana wizyta w samolocie, który w planie miał za chwilę odbyć lot do Londynu.

Bardzo duże zainteresowanie studentów wzbudził sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy z Zespołu Interwencji Specjalnych, w tym prace robota pirotechnicznego. Odważni studenci przymierzyli kombinezon wykorzystywany w akcjach neutralizowania materiałów wybuchowych.

Spotkanie studentów z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Służby Ochrony Lotniska pozwoliło szerzej spojrzeć na specyfikę służby funkcjonariuszy ochraniających zarówno cały obiekt lotniska, jak także zapewniających bezpieczeństwo pasażerom w samolotach.

- Dzięki takim zajęciom na żywo widzimy, jak pracuje Straż Graniczna, Służba Ochrony Lotniska, to bardzo ważne doświadczenie, bo przecież większość z nas planuje kiedyś służyć w mundurach. – ocenili wizytę studenci.

RS

Galeria zdjęć

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations