UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Lina Husak - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Lina Husak

Lina Husak
Studiowała w PWSZ, a teraz rozmawia po angielsku z chińskimi biznesmenami
 
Lina Husak jest jedną z pierwszych ukraińskich absolwentek PWSZ w Zamościu. Na zamojskiej uczelni z powodzeniem ukończyła filologię angielską. Obecnie uczy języka angielskiego w Nowej Szkole Językowej w Piastowie, a także wykorzystuje swoje umiejętności językowe w firmie Stopol Group w Pruszkowie, która jest dostawą szerokiej gamy elektroniki motoryzacyjnej na rynku polskim i zagranicznym.
 
Lino, na początku rozpoczęłaś studia na innej zamojskiej uczelni, ale postanowiłaś przenieść się na studia do PWSZ. Dlaczego się na to zdecydowałaś?
 
Przede wszystkim ekonomia to nie był kierunek dla mnie i trochę byłam zawiedziona poziomem angielskiego, z reklamy uczelni wynikało, że będzie większy nacisk na języki obce.
 
Kiedy przyjechałaś do Polski, byłaś jeszcze osobą niepełnoletnią, ponieważ na Ukrainie edukacja powszechna trwa krócej niż w Polsce. Czy władze uczelni, wykładowcy i inne osoby pomogły Ci w zaadaptowaniu się do nowych warunków?
 
Myślę, że dość szybko przyzwyczaiłam się do nowych warunków, ponieważ otaczali mnie otwarci i sympatyczni ludzie. Mieszkałam na początku u bardzo fajnej i życzliwej rodzinki, bez wsparcia której raczej nie odważyłabym się zmienić uczelni. Koleżanki ze studiów były bardzo miłe i przyjazne, ciepło mnie przyjęły i szybko się z nimi zaprzyjaźniłam. Wykładowcy traktowali studentów z szacunkiem i życzliwością, dlatego bardzo ich lubiłam. Jestem również bardzo wdzięczna Rektorowi, Kanclerzowi i innym pracownikom uczelni za ich serdeczne podejście do mnie. Na dodatek rodzice byli dość blisko, przyjeżdżali do mnie, ja też do domu dość często jeździłam.
 
Co dały Ci studia na kierunku filologia angielska w PWSZ?
 
Studia w PWSZ rozwinęły moje umiejętności językowe pod względem wymowy, mówienia, słuchania, czytania, pisania i gramatyki. Dzięki studiom dowiedziałam się o istocie, budowie i historii języka angielskiego oraz poznałam historię, literaturę i kulturę Anglii. Oprócz dogłębnej analizy języka podczas studiów zapoznałam się ze specyfiką pracy tłumacza.
 
Jak wspominasz czas spędzony na studiach w Zamościu?
 
Bardzo miło wspominam studia. Przede wszystkim studiowałam to, co zawsze lubiłam, atmosfera na uczelni była dość kameralna i przyjazna. Poza ciekawymi studiami miałam też dużo przyjaciół, z którymi wciąż utrzymuję kontakty. Nigdy mi się nie nudziło i nie czułam nostalgii.
 
Znalazłaś pracę od razu po licencjacie?
 
Tak, od razu po licencjacie znalazłam pracę jako nauczycielka języka angielskiego. Obecnie od 2010 roku pracuję jako lektor w Nowej Szkole Językowej oraz od roku w firmie Stopol Group, która zajmuje się sprzedażą multimediów samochodowych.
 
O ile mi wiadomo, zawsze byłaś ambitna i przykładałaś się do nauki. Czy tego samego wymagasz od swoich uczniów w Nowej Szkole Językowej? Czy jesteś surową nauczycielką?
 
Uczę głównie dzieci, ale także osoby dorosłe. Próbuję być przyjazną, motywującą, a zarazem wymagającą nauczycielką. Próbuję jasno określać, czego oczekuję od swoich uczniów. Zdaję sobie sprawę, że jako nauczycielka muszę być wymagająca również w stosunku do siebie. Tak więc, próbuję prowadzić lekcje w sposób ciekawy, zachęcając uczniów do mówienia, a wyniki stosowanych metod nauczania i przyrost wiedzy moich uczniów sprawdzam egzaminami na końcu roku szkolnego.
 
Oprócz tego, że uczysz angielskiego, to, jak już wspomniałaś, pracujesz również w firmie Stopol Group. W jaki sposób wykorzystujesz tam swoje umiejętności językowe?
 
W firmie zajmuję się importem, co wymaga ciągłej komunikacji w języku angielskim z obcokrajowcami. A więc w języku angielskim zamawiam towar, dowiaduje się o specyfice nowych multimediów samochodowych, a także opisuję problemy techniczne, które się pojawiają z niektórymi urządzeniami. Do moich obowiązków należy też tłumaczenie niezbędnych papierów, takich jak instrukcje i umowy.
 
Można powiedzieć, że przetarłaś szlak dla swoich rodaków, którzy spośród zamojskich uczelni najchętniej wybierają właśnie PWSZ. Co chcesz przekazać obecnym studentom oraz osobom, które zastanawiają się nad wyborem studiów?
 
PWSZ to bardzo dobra i przyjazna uczelnia, ze świetnymi wykładowcami oraz władzami przychylnymi studentom. A porządne wykształcenie jest cenione przez pracodawców, więc warto wybrać dobrą uczelnię.
 
Rozmawiał Mateusz Sawczuk

„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2013, nr 4 (41), s. 3

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations