PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, bezpłatne studia podyplomowe

Innowacyjne bezpieczeństwo narodowe - PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Innowacyjne bezpieczeństwo narodowe

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu otwarto pracownię kierunku studiów bezpieczeństwo narodowe, wyposażoną m.in. w symulator strzelnicy laserowej. 3 grudnia odbyła się uroczysta prezentacja wyposażenia pracowni. Ponadto młodzież mogła poznać wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej i dowiedzieć się o warunkach służby w WOT.

- Jesteśmy uczelnią, zawodową, która kształci praktycznie. Staramy się, by kierunki studiów, które tutaj prowadzimy realizować tak, aby miały aspekt stosowany. Wśród nich jest bezpieczeństwo narodowe. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, które mają na celu poprawę jakości kształcenia i przygotowania młodzieży, która będzie kończyła studia w PWSZ. Cały czas rozwijamy się i poprawiamy swoją bazę dydaktyczną. Dziś nadszedł moment, że dla kierunku bezpieczeństwo narodowe otwieramy nowoczesną pracownię, w skład której wchodzi strzelnica laserowa oraz inne elementy związane ze sferą bezpieczeństwa. - mówił prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski, rektor PWSZ w Zamościu. Udział w uroczystości wzięli również prorektor prof. dr hab. Waldemar Martyn, kanclerz uczelni Jerzy Korniluk, prof. dr hab. Henryk Chałupczak, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWSZoraz wykładowcy i studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe.

W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci niemal wszystkich służb mundurowych: st.bryg. Jacek Sobczyński, komendant Komendy Miejskiej  Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, ppłk Jakub Garbowski, zastępca dowódcy 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, ppłk Sławomir Kułaga, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, ppłk Wojciech Witek, komendant WKU w Zamościu, kpt. Piotr Burak, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu, kpt. Małgorzata Oleszczuk z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie.

Władze uczelni podziękowały służbom mundurowym, z którymi PWSZ w Zamościu realizuje wiele przedsięwzięć, w tym m.in. Dzień Bezpieczeństwa Narodowego.

Na wydarzenie licznie przybyła młodzież z: Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych Zamość, Zespołu Szkół Nr 3 im. T. Kościuszki w Hrubieszowie, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zamościu. Dla uczniów władze PWSZ przygotowały upominki.

O specjalnościach w ramach kierunku bezpieczeństwo narodowe przypomniał prof. dr hab. Henryk Chałupczak, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych PWSZ w Zamościu. Podkreślił przy tym, że kadrę wykładowców na tym kierunku stanowią wysokiej rangi doświadczeni oficerowie rezerwy służb mundurowych.

- Dziś wszyscy odmieniają przez przypadki słowo „bezpieczeństwo”. U nas można podjąć ten temat zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Zachęcam uczniów szkół średnich, by podejmowali studia na kierunku bezpieczeństwo w naszej uczelni. – mówił prof. Chałupczak.

Uczniowie mogli zapoznać się z pracownią bezpieczeństwa narodowego oraz strzelnicą laserową. Zajęcia z młodzieżą poprowadził ppłk Andrzej Podhorodecki – wykładowca kierunku bezpieczeństwo narodowe w PWSZ. Ponadto pokaz sprzętu i wyposażenia przygotowali żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, wchodzącego w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczniowie mogli poznać broń, jaką na co dzień używają żołnierze, kamizelki taktyczne, hełmy, radiostacje, ekwipunek ratownika medycznego. Mogli też sami przymierzyć całe wyposażenie, czy też spróbować swoich sił w składaniu i rozkładaniu broni na czas. O nowym rodzaju Sił Zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej opowiedział ppor. Andrzej Nowosad, oficer 25 blp.

Wykładowcy PWSZ  oprowadzili gości ze służb mundurowych i szkół po nowoczesnej pracowni bezpieczeństwa narodowego. Opiekunami grup byli płk Ryszard Suduł oraz dr Małgorzata Niedźwiedź.

- Pracownia ta ma wiele elementów. Jednym z nich jest strzelnica laserowa, która powstała, aby przybliżyć studentom podstawy szkolenia strzeleckiego. Obejmuje ono naukę postaw strzeleckich, naukę obchodzenia się z bronią, naukę celowania. Ma ono przygotować studentów do odbycia strzelania amunicją bojową na strzelnicy, które będzie organizował podmiot zewnętrzny. Zaletą tej strzelnicy jest to, że jest to w praktyce szkolenie bezkosztowe. Jeżeli będzie zainteresowanie będziemy udostępniać ten sprzęt m.in. Legii Akademickiej, czy chętnym szkołom średnim, które prowadzą klasy mundurowe. - powiedział ppłk rez. Andrzej Podhorodecki, wykładowca PWSZ w Zamościu.

Pracownia została bardzo dobrze oceniona przez przedstawicieli służb mundurowych, którzy sami mogli przetestować obiekt. Jednym z nich był ppłk Sławomir Kułaga, dowódca 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu.

- To bardzo dobra i pożyteczna inicjatywa. Część studentów, którzy się kształcą w PWSZ to są żołnierze 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. PWSZ umożliwiła to, aby nasi żołnierze dodatkowo, oprócz szkolenia rotacyjnego w weekendy, mogli doskonalić swoje umiejętności w uczelni. To bardzo pozytywny aspekt. Dzięki temu na pewno wzrośnie liczba chętnych do naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ jest tu połączenie teorii z praktyką. Na strzelnicy, jak ta w PWSZ, będzie można nabyć podstawowe umiejętności manualne w posługiwaniu się bronią. Nie możemy jednak mówić o przygotowaniu do strzelania od razu amunicją ostrą. Jednak student, czy cywil może nabyć tutaj wszystkie nawyki i ułatwić nam kształcenie w wojsku. - ocenił dowódca zamojskich terytorialsów.

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć na: https://www.facebook.com/skafander.info/

 

dc

Galeria zdjęć

Menu- PWSZ - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations