UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu - bezpłatne studia licencjackie, bezpłatne studia inżynierskie, studia podyplomowe

Ewelina Czugała - UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

Ewelina Czugała

Ewelina Czugała
„Dobrze wykorzystałam czas studiów”
 
Ewelina Czugała ukończyła politologię w PWSZ w Zamościu. Obecnie pracuje jako doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu. W rozmowie dla „Skafandra” wspomina okres studiów, a także daje cenne wskazówki młodym ludziom.
 
Nie tak dawno uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych zmagali się z egzaminami maturalnymi. Czy pamiętasz swoją maturę i przeżycia, które się z tym wiązały?
Oczywiście, nikt chyba nie jest w stanie zapomnieć przeżyć związanych z maturą. Skalę emocji podczas egzaminu dojrzałości da się porównać jedynie do egzaminu na prawo jazdy, ale nie wiem czy jest to dobre porównanie. Pamiętam, że podczas matury, podobnie jak inni maturzyści, byłam lekko zaskoczona tym, iż tematy z „próbnej matury” z języka polskiego okazały się podobnymi do tych na maturze właściwej. Poszło gładko, na szczęście wtedy matematyka nie była obowiązkowa.
 
Najpierw jako licealistka przechadzałaś się korytarzami dawnej Akademii Zamojskiej, czyli obecnego I LO, a potem wybrałaś studia na uczelni, która jest kontynuatorką tej Akademii. Dlaczego zdecydowałaś się na dalszą edukację właśnie w PWSZ w Zamościu?
Zdecydowałam się na PWSZ przede wszystkim dlatego, że była nową uczelnią na rynku podmiotów akademickich i jej oferta była konkurencyjna w stosunku do innych. Kierunek politologia, który sobie upatrzyłam, miałam wtedy praktycznie na wyciągnięcie ręki, w swoim mieście, a więc nie czułam już presji, żeby stąd wyjeżdżać.
 
Pewnie Cię to ucieszy… Studenckie Koło Stosunków Międzynarodowych, którego byłaś jedną z założycielek, nie dość, że nadal istnieje, to działa całkiem prężnie. Z czym dla Ciebie wiązała się działalność w tym Kole i dlaczego warto wykazywać się aktywnością na studiach?
Dla mnie działalność w Kole wiązała się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami, bo byłam jego przewodniczącą, albo jak niektórzy mówili prezesem. Uczestnictwo w Kole dało mi dużo satysfakcji i możliwości sprawdzenia własnych możliwości. Fajną rzeczą, którą wspominam, było zorganizowanie akcji Pępek Europy czy debaty polsko-ukraińskiej… Jak więc widać, aktywność w kołach pozostawia wiele ciekawych wspomnień i jest swoistym sprawdzianem się przed, niekiedy podobną, pracą zawodową. Aktywność w kołach pomaga się przełamać, co sprawia, że łatwiej jest nam zmierzyć się z niektórymi sytuacjami zawodowymi czy prywatnymi w dalszym życiu.
 
Kilka dni temu redakcję „Skafandra” odwiedził jeden ze studentów turystyki i rekreacji, który powiedział coś bardzo fajnego… „Żyjemy po to, żeby mieć dobre wspomnienia”. Jak Ty wspominasz czas studiów?
Do czasów studiów myślami wracam bardzo często. Teraz, z perspektywy czasu, widzę jak szybko minęły te trzy lata. Ja mam dobre wspomnienia, jeżeli chodzi o lata studenckie, i sądzę, że dobrze wykorzystałam ten czas i poznałam wielu ciekawych ludzi.
 
Odkąd skończyłaś studia uczelnia zmieniła się wizualnie, ale nie tylko... Nowe kierunki, zmodernizowane budynki, masa studentów. Czy fakt, że Twoja Alma Mater rozwija się napawa Cię dumą?
Oczywiście, świetnie obserwować, że uczelnia, którą się ukończyło, rozwija się tak prężnie i szybko. Aż żal, że za „moich czasów” tak nie wyglądała. No, ale zawsze mogę powrócić na uczelnię, chociażby na jedną z „podyplomówek”.
 
Jesteś najlepszym dowodem na to, że kończąc kierunek politologia można znaleźć pracę, na dodatek zgodną ze swoim wykształceniem. Obecnie pracujesz w administracji państwowej, a konkretnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zamościu i zajmujesz się doradztwem zawodowym. O czym powinni już dziś pamiętać młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą poszukiwać pracy?
Ludzie młodzi teraz często nie mają sprecyzowanych celów zawodowych. Często wybór studiów czy innej szkoły jest zwykłym przypadkiem albo ślepym podążaniem za rówieśnikami. Dokonując wyboru szkoły czy studiów warto skupić się na swoich mocnych i słabych stronach oraz zainteresowaniach – to one powinny być kluczem do wyboru kierunku kształcenia. Proces poszukiwania pracy niekiedy jest procesem długotrwałym, dlatego też ludzie, którzy będą szukać zatrudnienia powinni być bardzo elastyczni, mobilni i przede wszystkim dostosować swoje aspiracje zawodowe do realiów lokalnego rynku pracy.
 
Po uzyskaniu tytułu licencjata zaczęłaś pracować i kontynuowałaś studia magisterskie zaocznie. Obecnie PWSZ w Zamościu już na poziomie studiów licencjackich stwarza możliwość łączenia pracy z bezpłatnymi studiami, dzięki indywidualnej organizacji studiów. Jakie korzyści wynikają z szybkiego wejścia na rynek pracy?
Szybkie wejście na rynek pracy dla wielu młodych ludzi jest najlepszym rozwiązaniem – używając terminologii szkolnej, jest jakby przejściem od razu do drugiej klasy. Im dłuższa przerwa między zakończeniem studiów a podjęciem pracy, tym pojawia się więcej obaw i wątpliwości. Dlatego tak ważne podczas studiów jest podejmowanie różnorodnych form zatrudnienia.  Wykonywanie każdej pracy zawodowej pozwala w zdobyciu doświadczenia i umiejętności zawodowych. Nigdy nie wiadomo, jakie i kiedy, mogą nam się przydać na rynku pracy.
 
PWSZ w Zamościu nie dość, że realizuje praktyczny profil kształcenia, to jeszcze, dzięki programowi ministerialnemu „Uczelnie przyszłości”, będzie możliwe odbycie płatnych praktyk u pracodawców. Jak sądzisz, czy upraktycznienie szkolnictwa wyższego to krok w dobrą stronę?
Im więcej praktyki zawodowej na studiach, tym lepiej. Częstym zarzutem wobec zatrudniania absolwentów jest brak doświadczenia zawodowego. Każde spotkanie z praktycznym wykonywaniem zawodu pozwoli ograniczyć w przyszłości lęk przed podjęciem pracy, a zdobyte doświadczenia i umiejętności zawodowe na pewno zaowocują w przyszłości.
 
Układa Ci się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym – gratuluję! Powiedz, co sprawia Ci największą radość i powoduje, że z entuzjazmem chcesz przeżywać każdy kolejny dzień?
Największą radość w życiu sprawia mi to, że udało mi się zrealizować klika ważnych dla mnie celów życiowych. To daje nadzieję na przyszłość, że los będzie dalej tak samo, albo i bardziej, łaskawy, żeby zrealizować kolejne cele.
 
 
 
 
Rozmawiał Mateusz Sawczuk
 „Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2015, nr 7 (71), s. 3

Menu- UPZ - Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w ZamościuCardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

© 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu

created by: Cardea Creations